Ebonizing wood: Ironing

Ebonizing wood: Ironing

Method of the iron ebonisation is based on the reaction between tanins and iron ionts.

In my case I used walnut wood (naturalyl full of tanins), iron wool, iron leavings and vinegar at the beginning. After some time I added the ferrous sulfate for acceleration of the reaction. I found out that slow reaction of the wood soaked only in the water with the iron is the best way, but it takes a longer time.

Another way is soaking wood in the broth of strong tea or in the solution with iron galls  and after that in ferrous sulfate. It’s quick, but the shade of black is a little bit blue and the wood is blackened mostly only on the surface. The heartwood is very quickly black, but unsuitable for the soaking of solution, so it’s blackened only at the surface). The sapwood is easily colored trough very soon, but not stained black enough.

Here are photos. It took circa 3 months to blacken trough the material (3-6 mm).

Černění dřeva železem - lázeň s vlnou
Bath with iron wool
Černění dřeva železem - vyplachování
Cleaning in water
Černění dřeva železem - průřez desek
Cross-cut

15 comments

Zdravím, chtěl sem provést to samé, nakoupil jsem ocelovou vlnu, zalil octem a nechal stát…. po dni mi přijde že to je pořád stejný roztok a nic se nekoná… žádná změna – oxidace vlny atd. Chtěl bych se zeptat jestli na to máte nějaký fígl. Díky!

Chvíli to trvá, žádný fígl na to není. Ale stejně, to černání dřeva trvá dlouho, takže je potřeba vyčkat.

Zdravím, myslíte že se mořidlo vlna+ocet dá použít na zabarvení pracovní desky v kuchyni? Bude to nějak zdraví škodlivé?

Děkuji

Dobrý den,
ať jsem hledal, jak jsem hledal, tak podrobnější info o ebonizaci dřeva jsem našel jen u Vás. Zmiňujete “klasickou metodu” (voda + železo). Pak zmiňujete i postupy urychlení.
Co mne ale zaráží je další postupný rozklad dřeva, který má dopad na povrchovou úpravu. V minulosti ale vytvářeli náhražky ebenu tak, že i mistři měli problém to poznat a současně některé kusy přežívají do dnes. Tzn. že uměli ebonizovat a zároveň nespustit trvalý rozpad dřeva. To dělali jen to klasickou metodou (voda + železo?) Jak dlouho to trvá třeba v průřezu 1 cm? Proběhne to třeba za rok?
Jinak pokud máte nějaký odkaz na podrobný návod – uvítám …:))
Díky moc.
Martin Havelka

Pane Havelko,
tento chemický proces je podobný jako u výroby dubenkového inkoustu, který také popisuji. Takže je možné částečně zamezit degradaci vylouhováním v čisté vodě atp. Koukl bych se na postup konzervace duběnkového inkoustu, který také leptá papír. Jinak znám i postup, kdy se dřevo louhuje v tříslovinovém roztoku (tanát, vývar z čaje, duběnek) a následně v soli železa. V tomto případě bych ale použil ze začátku slabý roztok železa aby se dostalo do hloubky. Koukněte se i do staré příručky zde. Jeden centimetr dřeva by měl po pár měsících být černý, ale záleží na typu a hustotě dřeva. Musíte vyzkoušet.

Dobrý den. Rád bych se zeptal. Jak dlouho se bude přibližně ebonizovat bukový špalíček o rozměrech 40x40x120 mm klasickou cestou a zda se tento proces dá urychlit v podtlakové komoře. A také zda tento proces ebonizace funguje také na exotická tvrdá dřeva.
Děkuji za odpověď. Harry. Barry

Proces zčernání závisí na reakci s tříslovinami ve dřevě, buk jich obsahuje málo. Alternativou je prvně louhovat dřevo v roztoku třísloviny (vývar z čaje, duběnek) a pak jej vložit do železnatého roztoku. Nicméně u dřeva je obecně problém s impregnací, obávám se, že u tak masivního kusu dojde jen k povrchovému zčernání. Můžete to ale vyzkoušet. Doporučuji pomalý postup. Podobně jako u tříslovinového činění kůže bych vytvořil několik odvarů třísloviny. Dřevo bych máčel prvně v tom nejslabším a pak v silnějším. Posléze bych jej vložil do slabého železnatého roztoku, nejlépe jen rezavé vody. Síran měďnatý nebo roztok s kyselinou proces příliš urychlí a dřevo se uzavře. Ostatně, namoření výsledného výrobku ze dřeva je asi nejlepší.

Dobrý den, prosím vás mohl by jste mi napsat přesný postup a množství přísad na ebonizaci kusu buku, či ořechu v délce 100 cm x 10 cm x 25 cm , prostě přířez na menší pažbu pušky? Také mě zajímá jak dlouho pak vyplachovat ocet z takto velkého kusu dřeva a na co si dát pozor pak při sušení tak silného kusu dřeva, po ebonizaci a vyplachování. Nebo si myslíte, že metoda vaření v oleji by byla vhodnější ? Jsem vyučený puškař, zajímám se o historické černopraché zbraně a našel jsem asi dvě opravdu krásné, které jsou zapažbené v ebenu, možná v ebonizovaném dřevě a tak bych se rád pokusil o  ebonizaci takto velkého kusu dřeva. Na ebenový řádně vysušený přířez této velikosti několik desítek tisíc korun opravdu nemám.

Silně pochybuji, že se tak velký kus vůbec povede. Opravdu to bude jen na povrchu, možná tak maximálně do 1 cm. Zkusil bych to uhelnatění v oleji na nějakém zkušebním kusu, ale nevím jak to dopadne. Já bych volil nejjednodušší postup a to namoření a použití černé šelakové politury. Nicméně postup ebonizace se dělal v minulosti, protože nebylo dostatečně černé mořidlo. Jinak se dá trochu ztmavit dřevo ještě čpavkem nebo sodou.

Dobry den.. Mam sibirsky modrin a koupil jsem skalici zelenou a chtel bych tim urychlit degradaci dreva .. ale nevim jestli namacet nebo natirat a v jakem pomeru.. prosim o info

Zdravím, nevím, že by šel modřín zestařit skalicí, ale zkuste i sodu, ta funguje pro změnu na dub.

Ahoj kluci, já na černění dubu používám slivky po elektrolytickém odrezování a mám dva v jednom.
Jak sodný roztok, tak i železo rozpuštěné ve vodě.
Za tři hoďky koupání je dub notně tmavý, až černý.

Ještě zmínka,

Jedná se o povrchovou úpravu. Větší hloubky samozřejmě vyžadují delší čas, než zmíněné 3 hodiny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.